U mjestu Milohnići, u prostoru „stare škole“, 6. studenog 2023. godine, otvoren je četvrti vrtić na području Grada Krka. S kapacitetom od jedne jasličke i jedne vrtićke skupine, vrtić će pohađati 30-ak djece, većinom s područja Šotovneta.
Odgojiteljski tim s velikim entuzijazmom je pripremi vrtićki prostor koji poziva na igru i pobuđuje dječju znatiželju te, što je najvažnije, kako bi se u njemu svako dijete osjećalo dobrodošlo i važnim dijelom naše male zajednice.
U ovako malom vrtiću posebno nas veseli činjenica što si možemo dozvoliti „kućnu atmosferu“ slobodnog kretanja djece među skupinama i zajedničkog druženja ovisno o njihovim željama i potrebama.
Hrabro smo zakoračili u razdoblje polaganog, ali sigurnog građenja zajedništva koje ćemo ispuniti bogatstvom igre, veseljem, strpljivošću i tolerancijom!
VIJESTI IZ VRTIĆA
PREDSTAVA “DJEDOVA POGAČA”
U petak, 11.10.2024. povodom Dječjeg tjedna odgajatelji su za djecu izveli predstavu „Djedova pogača“.
Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske.
Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su: usmjeriti pozornost najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, organizirati u tim danima posebne i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu, pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece, kao i poticati volonterski društveni i stručni rad odraslih s djecom, te i aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.
Djeca su s odgajateljima sudjelovala u oslikavanju kulisa za predstavu. Dok je odg. Marko stvarao glazbenu kulisu za predstavu, odg. Jasminka i Bernarda su djecu uvele u svijet šumskih životinja.
Tako smo prigodnom odabranom predstavom djeci poklonili umjetničke sadržaje i svoje vrijeme.
Na taj način pokazali da je naša pozornost uvijek na njima.
ŠUMA -NAŠ DOM
U utorak, 15.10.2024. povodom Međunarodnog dana pješačenja okupili smo roditelje i djecu na popodnevnu šetnju.
Tijekom listopada smo pokrenuli akciju čišćenja starog zaraslog puta za pješake od Milohnića do Linardića uz pomoć Grada Krka.
Čišćenjem ovog starog puta od šireg je značaja za razvoj i odgoj djece jer se brinemo za njihovu sigurnost u šetnji, potičemo upoznavanje okoline te motiviramo roditelje i djecu da provode više vremena u prirodi.
AKTIVNOSTI VEZANE ZA SVJETSKI DAN HRANE
Svjetski dan hrane (16.10.) obilježili smo za učenje o zdravoj prehrani i važnoj ulozi lokalnih proizvođača hrane.
Vrtićka skupina posjetila je lokalni OPG Zec koji se bavi sušenjem smokava. Ljubazni domaćini, barba Nikola i teta Ana, prezentirali su nam proces sušenja smokava i izrade smokvenjaka. To je tradicionalni kolač koji smo, uz suhe smokve, imali priliku i degustirati.
Većina djece prvi je put probala ove delicije koje pripadaju identitetu gastronomije naše lokalne sredine u kojoj se nalazi naš područni vrtić. U prekrasnom dvorištu naših domaćina djeca su se imala priliku upoznati s uzgojem povrća u plasteniku. Maleni natkriven prostor omogućuje jednoj obitelji da proizvede dovoljno povrća za zimu – objasnila nam je teta Ana. U vrtu smo vidjeli domaću broskvu koja je našim otočanima zbog svoje otpornosti bila povrće dostupno tijekom cijele zime.
Maslinovo ulje je „krivo“ zašto naš otok nosi naziv „otok od zlata“ pa smo zato na poziv obitelji naše Ameli Zec i Juraja Bogovća sudjelovali u branju maslina. Naučili smo kako se beru masline i kako se čiste od listića prije nego što se odnesu u uljaru. Zasladili smo se grožđem sa barsa naših domaćina.
Na branje maslina pozvao nas je i dede Tonći od našeg Noe. Svatko je imao zadatak ubrati jednu kanticu maslina nakon čega je slijedila igra u masliniku.
U razgovoru s našim roditeljima saznali smo da je područje između Milohnića i Linardića nekada bilo u potpunosti obrađeno. Tako smo došli do informacije da je Magdin pradjed Josip Milohnić također tu imao „blago“ te „hodio“ putem koji je sada zapušten. U suradnji s roditeljima odlučili smo raščistiti put kako bi bio prohodan za naše buduće šetnje, a i kako bi služio lokalnim stanovnicima.
Zatim smo zamolili barba Josipa da nam ispriča kojih se doživljaja iz svoje mladosti sjeća vezano uz život u prirodi. Saznali smo da je imao ovce te je „buškal“ od svoje desete godine. Drva su se slagala u voz kojeg je blago vuklo klancima sve do mora. Tanka drva putovala su za Dalmaciju i služila su za pečenje kruha u pekarama, a debela od duba – hrasta za Italiju.
Tako smo uz barba Josipa naučili i što su „škalice“ i čemu su služile, što je drmun, voz, klanac, klančić i dub.
Jasličari su pak sa svojim tetama u vrtiću pekli pirov kruh i štrudlu, a vrtićari su se potrudili ispeći peciva koja su degustirali zajedno s roditeljima uz mlado maslinovo ulje.
Vodeći se time da odgoj i obrazovanje treba poticati aktivno sudjelovanje djece u društvenom životu i promicati odgovornost prema općem i društvenom dobru, prirodi i prema sebi omogućili smo djeci ove susrete od Dana kruha do Svjetskog dana hrane.
Djetinjstvo je proces koji se kontekstualizira uvijek u relaciji s određenim prostorom, vremenom i kulturom te varira s obzirom na različitost uvjeta i kulture u kojima se događa. Stoga su naše aktivnosti bile vezane za smokve, masline, ovce i dub.